Akátový med

Také jste vždy nenáviděli, když vám med zkrystalizuje a ztuhne? Ačkoliv se nejedná o závadu a v podstatě to jen dokazuje, že je med opravdu kvalitní, ne každému to vyhovuje. Přesto existuje i med, který je kvalitní, a přesto vám vydrží opravdu velmi dlouho tekutý. Jedná se o akátový med, který má svoje určitá specifika. Pojďme si o něm něco říct.

Trnovník akát - květy

Má jasnou, lehce žlutou až nazelenalou barvu. Díky vysokému podílu fruktózy nekrystalizuje a zůstává tekůtý i několik let. Má výrazně sladkou chuť a jemné aroma.

Akátový med není každý rok

Akátový med je do jisté míry velká vzácnost, protože ne vždy se povede ho v daný rok sesbírat. Záleží totiž na klimatických podmínkách. Jak vyplývá z názvu, pro akátový med je potřeba květů akátu, který kvete jen zhruba dva týdny na přelomu května a června. A z toho pouze jeden týden produkuje nektar. Pokud se v tomto období něco pokazí, akátový med se ten rok zkrátka neurodí. A stačí opravdu maličkost. Pokud v takovém období zaprší, máte smůlu. Stejně jako v případě, kdy je chladnější počasí, a akátové květy zmrznou. I z toho důvodu může být akátový med o něco dražší.

Proč vám akátový med neztuhne?

Je to dáno poměrem cukrů v tomto druhu medu. Zatímco běžný květový nebo lesní med obsahuje více glukózy, v tom akátovém najdeme více ovocného cukru, tedy fruktózy. Pokud se jedná o opravdu čistý akátový med, pak je obsah fruktózy velmi vysoký a můžete se spolehnout na to, že vám vydrží v tekutém stavu klidně i více než rok. Změna nastane jen v případě, že je do akátového nektaru přimíchána ještě jiná složka z odlišné rostliny. V takovém případě med krystalizovat bude, ale i tak mu to bude trvat o dost pomaleji.

Díky tomu se využívá tam, kde je krystalizace na závadu, jako je například výroba porcovaného medu.

Charakteristická chuť

Akátový med se vyznačuje tím, že oproti běžnému medu jinak chutná a také jinak voní a vypadá. Jeho chuť je mnohem výraznější, a tak je i lepším sladidlem. Také jeho barva je úplně jiná, akátový med je světle žlutý až nazelenalý a čistě průzračný. Od běžného medu ho poznáte i se zavřenýma očima, stačí k němu přivonět – ucítíte typickou vůni akátového květu.

V porovnání s jinými medy má nejnižší enzymovou aktivitu a také nejnižší známé hodnoty elektrické vodivosti. Mohlo by vás také zajímat