Domácí med

Maliníkový med

Slyšeli jste někdy o maliníkovém medu? Málo kdy se povede dostat ho opravdu v čisté ryzí podobě. Je to dáno tím, že je tvořen nektarem z lesních malinových keříků a jen málo kdy se včelám povede sesbírat nektar pouze z nich. Často je doplněn i o příměsi z okolních stromů a keřů. Díky látkám obsaženým v maliníkovém nektaru je velmi přínosný pro celé naše tělo, zejména pro kardiovaskulární systém.

Ostružiník maliník (Rubus idaeus)

Balzám pro vaše srdce

Díky vysokému obsahu jednoduchých cukrů je maliníkový med ideální energetickou bombou pro vaše tělo. Dokáže ho povzbudivě nakopnout a dodat mu energii, která mu tolik chybí. Proto je vhodné jíst ho při problémech s chronickou únavou nebo zkrátka kdykoliv, kdy cítíte, že vám začínají docházet síly.

Díky těmto vlastnostem je včelí maliníkový med vysoce ceněn i mezi sportovci. Opravdu dokáže tělo nabít jako nic jiného. Přitom ale neobsahuje nic, co by bylo na seznamu zakázaných látek v jakémkoliv sportu na světě. Proto je hojně užíván před výkonem jako povolená forma dopingu.

Vzhled, chuť a konzistence

Maliníkový med má světlou barvu, je aromatický a unikátní svojí chutí. Ta totiž není tak ostrá, jako u ostatních druhů medu.

Díky vysokému podílu glukózy je maliníkový med předurčen k rychlému ztuhnutí a krystalizaci. To ale není závadou. Naopak, znamená to, že je produkt opravdu složen z toho, z čeho být složen má – z kvalitního maliníkového nektaru. Zpět k tekutosti ho můžete dovést snadno, stačí sklenici s tímto medem ponořit do teplé, ale nikoliv horké vody, aby nedošlo ke zničení prospěšných látek.