Domácí med

Svazenkový med

V přírodě existuje bezpočet různých rostlin, z nichž mohou včely sbírat nektar. Svazenkový med, vyniká jemnou chutí a skvělými výsledky v oblasti zdravotní prevence.

Svazenka vratičolistá

Svazenkový med je vzácný

Kilogram vás vyjde dráž než nejrozšířenější klasické medy, ale berme to jako delikatesu, jíž nebudeme mazat na chléb každý den. Nakonec, každý den není ani na pultech obchodů. Kdo by ale nechtěl ochutnat zase něco nového a neotřelého?

Svazenka vratičolistá je jednoletka

V české přírodě se vyskytuje spíše málo, ale například v Severní Americe je doma už po staletí. Svazence vratičolisté svědčí hlavně lehčí půdy s dostatečnou porcí vápníku, pravým opakem ideálu je bažinaté nebo kyselé prostředí. Jednoletka, které dozrají semena a brzy poté uschne, zjara kvete už do dvou měsíců po vysetí. Tenký stonek, ale výška až tři čtvrtě metru, příjemná vůně, a především důležitý význam pro včelstva v okolí.

Pro zemědělce jde o ideální meziplodinu, díky níž si pole dostatečně odpočine po namáhavých letech. Nezapleveluje půdu, a i přes to, že před zimou samotná rostlina uhyne, ochraňuje pole před vysokými mrazy. Oproti komonici nebo slézu nabízí mnohem lepší výnosy.

Svazenkový med se na našich stolech objevuje se zvyšující se intenzitou. Barva s odstíny žluté a hnědé, pozdní krystalizace a velice jemná chuť tu hrají prim. Podobně jako třeba slunečnicový nebo maliníkový med je však stále relativně na okraji zájmu.