Domácí med

Halucinogenní a jedovaté medy

Med je poměrně běžná a oblíbená pochoutka, na které není na první pohled vůbec nic zvláštního. Denně si ho kupují a jedí lidé po celém světě. Je to dáno především jeho příznivými účinky na organismus. Věděli jste ale, že ne všechny medy jsou tak prospěšné? Některé z nich mohou být halucinogenní a některé dokonce i toxické. Povíme si o nich něco málo víc.

Halucinace

Ďábelská pochoutka z Kavkazu

Kavkazské včely produkují v oblasti Černého moře a Pontských hor velmi neobvyklý druh medu. Sbírají nektar a opylují především rododendrony. Ale nebojte, nejde o ty samé, které se pěstují v Evropě. Toto je speciální druh, který je k nalezení většinou opravdu jenom na území Kavkazu. Nektar z rododendronů od Černého moře má prokazatelné halucinogenní účinky. Často se ovšem plete s jiným medem, který už umí být opravdu nebezpečný.

Staré řecké báje

Řecký spisovatel Xenofón, žák Sokrata, napsal v antických dobách knihu, ve které popisoval, jak desítka tisíc řeckých vojáků táhla do Persie právě přes oblast Černého moře, a po cestě narazila na oblast, ve které se hojně vyskytoval med. Vojáci, znuděni obvyklou stravou, se na něj nadšeně vrhli. Velmi brzy se ale dostavily silné pocity nevolnosti a už se schylovalo k nejhoršímu. Druhého dne ale účinky medu polevily a zmizely. Nešlo ovšem o rododendrony, ale chybu v překladu. Starořecké slovo rododendron označovalo rostlinu, kterou známe jako oleandr a která má opravdu jedovatý nektar, který může způsobit i smrt.

Jedovatý med

V nedoložené pověsti se vojákům v podstatě nic nestalo. Přesto není radno zkoušet to na vlastní pěst. Vědci zkoumali med z tohoto druhu nektaru za pomoci moderních metod a prokázali, že silně poškozuje ledviny a do jisté míry dokonce i játra. Pokud byste snědli větší dávku, mohli byste si zadělat přinejmenším na pořádné doživotní potíže.

Grayanotoxin

Všechny uvedené vlastnosti tohoto druhu medu má na svědomí vysoce toxický rostlinný toxin – grayanotoxin. Otrava se může projevit již při požití velmi malého množství tohoto medu. Nejčastější příznaky jsou závratě, žaludeční a střevní potíže, zvracení a podráždění kůže.