Domácí med

Ostropestřecový med

O fialovém bodláku u cesty se už napsalo mnohé, původem středomořská bylina se rozšířila prakticky po celém světě, o jeho účincích na zdraví se jistě nemusíme dlouze zmiňovat. Snad jen, že jde o učiněný balzám pro játra, která prodělala nějaké těžší chvilky a neuškodí si z něj připravit čaj nebo vmísit pár drcených semínek do jogurtu. Samozřejmě, ne každému budou semínka této bylinky chutnat, zvláště o čaji se dá říci, že je až nechutně hořký. Ale co kdybychom si vzali na pomoc med?

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je 100 až 200 cm vysoká bylina, má bodlinaté listy a purpurově červená květenství. Ostropestřec můžeme pěstovat buď jako jednoletku či dvouletku. Původní je ve Středomoří, ale daří se mu i u nás.

Med z ostropestřce

Med z ostropestřce se produkuje mimo jiné na ostrově Sardinie, ovšem jako součást vícekvětového medu. Často se smísí s příbuznými druhy rostoucími ve stejné oblasti, které navštíví táž kolonie včel – vlastně se nic zásadního neděje, víte, jak to přeci chodí s medem, vše podstatné pak bude zmíněno samozřejmě i na etiketách. A mimochodem, pozor, pokud trpíte alergií na sedmikrásky a jim podobné rostliny, protože ostropestřec patří do stejné rodiny…

A jaký je vlastně tento med? Čerstvá květinová vůně s jemně dřevitým nádechem, krystalizuje nerovnoměrně a ve středně velkých krystalech, barva bledožlutá až temně jantarová. A chuť? Pokaždé může být trošku jiná, někdy je mírně sladká, jindy mírně kořenitá. Pokud jde o strukturu, tento med má velmi hustou konzistenci.

Zdroj obrázku: flickr.com