Domácí med

Vykapaný med

Ne ve všech případech musí nutně platit, že čím modernější postup, tím lepší řešení. Stoprocentně to platí i u medu, u kterého se nejlepších výsledků dosahuje za použití vůbec nejstarší známé metody hromadného získávání medu – vykapávání medu z pláství. Touto metodou se dá získat ten vůbec nejčistší a nejkvalitnější med. Podívejme se, v čem tedy vlastně metoda spočívá.

rozdrcené plástve s medem

Ruční práce

Je to tak jednoduché, že na tom prakticky není co zkazit. Jen je to zdlouhavé a pracné. Med odkapává do předem připravené nádoby, nad kterou je umístěn cedník. Do toho je pak umístěn natrhaná, nařezaná nebo nastříhaná medová plástev. Snahou je udělat z ní co nejmenší možné kousky. Zatímco med jako tekutina skape dolů, vosková plástev zůstane v cedníku. Sice uznáváme, že tahle metoda může být značně zdlouhavá, na druhou stranu při ní ale na med nepůsobí žádné mechanické vlivy – tedy kromě přírodní síly gravitace. To je velký rozdíl oproti klasickému vytáčení, kdy je používána síla mechanická síla.

Proč je dražší?

Odpověď na tuto otázku je celkem jednoduchá. Vykapávaný med vždy bude stát o něco více, protože v porovnání s použitím modernějších technologií je vykapávání hodně pomalé a svým způsobem i nedokonalé. Navíc není ani efektivní, protože část medu zůstane nalepená na plástvi a neskape do připravené nádoby. I tento med se dá ale využít, voskové plástve můžete nechat odmočit a získat tak základ pro kvalitní medovinu.

Jak využít plástve?

Ani kdyby se nějakým nedopatřením do celkového produktu nějak dostaly zbytky medových pláství, nemusíte zoufat. Jedná se o čistý přírodní produkt, který tělu nijak neškodí, to spíše právě naopak. Obsahuje spoustu prospěšných látek, například propolis, které vám nemají jak uškodit, ale zato vám mají hodně co nabídnout.

Základní dělení medů

Podle způsobu zpracování

Nepřesná označeníTOPlist