Domácí med

Jak vyrobit svíčku ze včelího vosku

Připravit si během chvilky svíčky, na které budete hrdí. Domácí výroba je vždycky o třídu výš než sebelepší kousek z velkovýroben, byť by se skvěl v regálech obchodů sebevíc. Je to vhodná zábava i pro děti, a to nejen kvůli nenáročnosti celé akce. Pomůcky a suroviny potřebné k výrobě svíčky dostanete snad v každé drogerii nebo papírnictví.

Svíčky ze včelího vosku

Včelí vosk je nejlepší surovinou

Když si budeme promýšlet suroviny, které na výrobu domácích svíček použít, určitě na celé čáře vyhraje včelí vosk. Nebudete totiž potřebovat rozpálený sporák, takže můžete přizvat i předškolní děti. Ty se totiž ani neumažou, to platí i pro zbytek domácnosti. Vosk se na výrobu svíček používá už staletí, v době nedostatku jiného materiálu byla jeho cena přímo závratnou. Cena takového materiálu je poměrně vysoká i dnes, jeho předností je ale ryze přírodní složení, krásná vůně a především fakt, že bude také poměrně dlouho hořet. Průmyslově vyráběná svíčka z parafínu, kterou najdete v regálech supermarketů, rozhodně vydrží na stole kratší dobu.

K výrobě ručně stočených svíček budeme potřebovat vosk ve formě „mezistěny“ (tenká destička z vosku, která má z obou stran vylisovaný vzorek šestiúhelníků). Zakoupíte ji přímo u včelaře nebo ve specializovaném obchodě, možností se nabízí celá řada. Budete také potřebovat knot. Část, která bude po dokončení svíčky vidět, navoskujte ponořením do roztaveného vosku – zapálení pak bude o mnoho snadnější.

V neposlední řadě si sežeňte i pečicí papír, případně postačí obyčejný igelitový sáček. Pokud se nebojíte trochu uklízet, můžete využít i obrácený pekáč nebo keramickou podložku.

Návod na výrobu svíčky

Mezistěnu si upravte do formátu obdélníku, položte ji na podložku (pečicí papír, sáček). Protože vosk se za nízké teploty láme, je nutné mezistěnu trochu zahřát. Nejlepší je použít fén, nebo položíte vosk na topení nebo pomůže na malý okamžik zapnutá horkovzdušná trouba, rozehřátá na maximálně třicetpět stupňů. V létě můžeme vosk nechat opatrně rozehřát i na přímém slunci. Důležité je, aby měl včelí vosk pokojovou teplotu, jedině tak bude skvěle tvárný. Při teplotě výrazně nižší by pak začal praskat. Když se během práce budou dělat mírné prasklinky, je to jasná zpráva – opět trochu zahřejte vosk, bude zase tvárnější.

Rozmyslete si, která hrana plátu vosku bude ve středu svíčky a která naopak bude na vnější straně. Dejte knot rovnoměrně na vosk tak, aby z jedné strany přečníval zhruba o dva až tři centimetry (v případě potřeby jej pak jednoduše zastřihnete). Pak už to bude celkem jednoduché, vyžadovány jsou ale hbité ruce. Srolujte vosk jednoduše tak, abyste z něj vytvořili úhledný váleček. Důležité je svíčku pevně utáhnout, aby se nerozpadala. Cit v ruce vám poradí, kam až můžete zajít.

Můžete použít i více barevných plátů vosku, vznikne tak skutečně originální dílo, kterým můžete obdarovat své blízké. Výrobky z včelího vosku jsou vzácnost, která se dá vystavit na poličku, svíčky se mohou zapálit pro větší domácí pohodu během zimních měsíců. Rozhodně udělají mnohem více radosti než třeba uměle parfémované svíčky ze supermarketů…

Co budeme potřebovat: mezistěnu, knot, nůž, fén
Mezistěna z včelího vosku a knot
Knot přiložíme na ohraj mezistěny
Opatrně začneme mezistěnu rolovat
Mezistěnu srulujeme do válečku
Svíčky stočené z voskové mezistěny

TOPlist