Domácí med

Plástový med

O klasickém medu, který si koupíte ve sklenici, nebo třeba v plastových baleních, víme asi všichni. Napadlo by vás ale někdy konzumovat tuto sladkou přírodní tekutinu z jejího přirozeného obalu – tedy přímo ze včelí plástve? Plástový med není příliš rozšířený, ale přesto byste neměli podceňovat jeho schopnosti.

včelí plást s medem

Plástečkový med

Mysleli jste si, že se jedná o další z moderních výdobytků? Tak to jste se dost spletli, protože konzumace medu přímo z pláství je nejstarší formou konzumace. Kdysi lidé neuměli med stáčet tak, jak se to běžně děje nyní, proto používali tuto formu. Funguje to tak, že včelař med nestočí, ale prodává zákazníkům plástve (někdy též nazývané plástečky), v jejichž otvorech je med zavíčkovaný tak, jak ho tam uložily přímo včely. Takto se potom konzumoval buď způsobem, kdy byl med z pláství vymačkáván, anebo byly plástve žvýkány včetně vosku, který obsahují. To můžete klidně zkusit také, protože tyto přírodní obaly neobsahují žádné škodlivé látky. Navíc to můžeme jen doporučit, protože se jedná o velmi zajímavou prevenci zubního kazu a obtíží se zažívacím traktem.

Pro plástový med přímo ke včelaři

Je jasné, že když půjdete do supermarketu, nikde tam nenajdete regál s plástvemi. Tam najdete pouze klasický med ve sklenicích, případně jeho různé náhražky. Pokud byste chtěli zkusit plástový med, bude potřeba najít ochotného včelaře, který tuto možnost nabízí. Možná to dá trochu práce navíc, ale za ty účinky to skutečně stojí.

Proč je plástečkový med tak nepřekonatelný?

Plástový med totiž neobsahuje pouze med samotný. Najít se v něm dají i pylová zrna, a především léčivá látka zvaná propolis. Je prokázáno, že plástový med má silné protialergické účinky a spolehlivě se vypořádá také s bakteriemi, viry a dalšími škodlivinami, které by se vám mohly dostat do těla.

Základní dělení medů

Podle způsobu zpracování

Nepřesná označení



TOPlist