Domácí med

Trypofobie

Lidské strachy jsou různé. Někdo se bojí hmyzu, jiný zubaře, třetí zase má slovy nepopsatelný odpor k moderní technice. Některé formy fobií jsou velmi vzácné, jiné zase hodně rozšířené, jako například chronický strach z hadů nebo pavouků. Existuje však i strach z uskupení otvorů nebo kruhů.

Trypofobie - včelí plást

Takový člověk pak nesnese pohled na bublinky v minerálce, houbu na nádobí, ale například i včelí plásty. Trypa znamená doslova řecky „díra“. A někoho, kdo trpí podobnou fobií, dovede vylekat třeba i jen pouhý obrázek.

Projevy trypofobie

Trypofobie se projevuje různými způsoby. Mírnější forma je prostě taková, že dotyčného nutí přestat se dívat a vše je za okamžik zase v normálu. Je to podobné, jako pohled na hada nebo pavouka. Ale jsou i takové případy, kdy dojde k panickému záchvatu nebo přímo i fyzické nevolnosti. Studený pot, pocit úzkosti a další průvodní jevy vyvolá i obyčejná plástev plná medu či jen její fotografie. Někdy mají postižení pocit, že po nich lezou brouci a hmyz. To vede některé vědce k jasnému závěru – lidé s trypofobií vnímají určité vnější stimuly jako zdroj parazitů – a tím pádem i onemocnění.

Jistě, je pravda, že fotografie, které trypofobici označují jako nejvíce nepříjemné, popíše většina populace jako poněkud nevábné. Liboval by si v nich zajisté snad jen Baudelaire. Jak ale tvrdí některé vědecké studie, trypofobici si spojují s dírami, kruhy a kolečky nejčastěji přímé nebezpečí, které z nich (mnohdy jen údajně) vychází. Některé strachy má v sobě lidstvo geneticky zakódované, úrovně vnímání jsou u lidí dost odlišné. Co říkají závěry odborné studie?

Nejčastější důvody vzniku tryphofobie:

  • Vnímání nebezpečí. Mozek zhodnotí situaci a určitý tvar vyhodnotí jako podezřelý. Může souviset s tím, že daný člověk se bojí včel nebo vos, nemá rád školu a s ní spojené (alespoň v minulosti) umývání tabule houbou apod.

  • Spojení s nějakým onemocněním. Tak například, opar nebo puchýř na noze znamená jistou hrozbu, stejně jako celkem časté vyrážky. Trypofobie se sice týká anorganických materiálů, zde by ale mohl být prapůvod celé této věci.

  • Mimořádně silného emocionálního podnětu v minulosti. Traumatizující zážitek z pobodání pár včelami a pohled na plástev medu se doživotně znechutí. Rána po klíštěti se také, v případě onemocnění, projevuje kruhovou vyrážkou.

Nebezpečné infekce, které napadnou naše tělo a dlouhou dobu mu nedopřejí klidu, se projevují kruhy a otvory. Mluvíme nejen o již zmíněném klíštěti, ale také pravých neštovicích (kulaté puchýře prakticky po celém těle), tyfu nebo spále. Z podobných důvodů se mnoho lidí štítí krve nebo kupříkladu silného zápachu.


TOPlist