Domácí med

Mléko s medem před spaním

Nemůžete usnout? Dlouhé minuty a hodiny se jen převalujete z boku na bok, ráno se blíží, další den v práci s napuchlýma očima už nechcete? Řešení pro nespavost existuje jistě mnoho, ale pokud zatím nechcete využívat odbornou lékařskou pomoc a dodávat tělu zbytečnou chemii, zkuste prostě med. A ještě konkrétněji třeba i med s mlékem.

Mléko s medem na nespavost

Mléko s medem na nespavost

Trochu teplého mléka s medem je osvědčeným receptem už po dlouhá desetiletí, každý z nás si jistě z dětství pamatuje sladký šálek, po kterém brzy usnul. Šlo snad o placebo, které jsme si vsugerovali za asistence rodičů? O tomto tématu se vedly v posledních letech obsáhlé diskuze, je však pravdou, že nemusí jít o žádný neúčinný recept.

Mléko má totiž vysoký obsah tryptofanu, tedy aminokyseliny, díky které se spí jednoduše o dost lépe. Je v tom ale malý háček, protože samotné mléko by zase tolik neúčinkovalo – laicky řečeno, je nutné si k mléku přidat ještě nějakou potravinu bohatou na cukry. V těle se pak uvolní inzulin, díky němuž se tryptofan snadněji vstřebá – a začne opravdu urgentně řešit naši touhu co nejdříve usnout. A proč by tou potravinou s velkou porcí sacharidů nemohl být třeba med? Vždyť stačí malá lžička, není přeci žádný důvod se na noc výrazně přesladit…

Možná se zdá, že usnout pomůže dobře i alkohol, je to ale pravda jen napůl. Totiž, působení alkoholu v těle má negativní vliv na kvalitu spánku, takže po větší porci lihovin si budete připadat, jako byste ani nespali. Před usnutím si raději dopřejte šálek teplého mléka s medem, poctivě vyvětrejte ložnici a nekoukejte vleže na televizi, dobrá kniha je naopak na seznamu povolených možností. Také byste neměli jíst těžká jídla, hrozí pak dokonce i poměrně nepěkné sny.


TOPlist