Domácí med

Sršeň mandarínská (Vespa mandarinia)

Včelky jsou oblíbencem mnoha lidí, nejen kvůli kresleným seriálům pro děti. Je určitě dobře, že jejich popularita narůstá, už jen kvůli skvělým léčebným účinkům medu. Méně dobrou zprávou je ale fakt, že včely mají vzdálenější příbuzenstvo, které s nimi vede už dlouhá léta válku. Jedním z nechvalně známých likvidátorů včelstev, který se už probojoval i do Evropy, je sršeň (ano, ta sršeň, tento tvar je mluvnicky správně) mandarínská.

Sršeň mandarínská (Vespa mandarinia)

Velmi agresivní protivník včel

Pětimilimetrová kusadla jsou ve hmyzí říši poměrně obávaná. Navíc, sršeň mandarínská má k dispozici spoustu jedu, stačí jen jedno bodnutí a dokáží na životě ohrozit dokonce i člověka (platí to zejména pro malé děti, starší ročníky a chronicky nemocné osoby). Co je pak pro tohoto predátora jedna drobná včelka?

Sršeň obecná je spíše chudý bratranec této mandarínské varianty. Její jed je méně účinný než včelí, a ačkoliv bodnutí bolí jistě o něco více (snad i proto, že na rozdíl od včely sršeň po prvním bodnutí nezemře a může útok provést opakovaně), nejde o vážné nebezpečí, pokud netrpíte alergií nebo vás tento hmyz nebodne přímo do jazyku.

Mandarínská sršeň se živí hlavně mouchami, ale rozhodně nepohrdne ani hostinou ve včelím úlu. Proti pěticentimetrovému predátorovi nemá „naše“ včelka mnoho šancí, obranou je jen kooperace celého roje – a nebezpečný manévr, který je pro mnohé členy úlu až sebevražedný. Včely totiž sršeň mandarínskou jednoduše upečou, a to vlastním biologickým teplem. Zatímco včele nevadí teplota kolem padesáti stupňů Celsia, pro sršeň je život ohrožující už teplota řádově o několik stupňů Celsia nižší.

Sršeň mandarínská v Evropě

Tento predátor se do Evropy dostal z Asie společně s dodávkou zboží. Rozšířil se hlavně na území Francie, kde má v dnešní době už více než tisíc velkých hnízd. Zatímco v Asii byly zaznamenány řádově desítky úmrtí na bodnutí této sršně, v Evropě je zatím jen jedna prokázaná oběť. Samozřejmě nemusí zůstat jen u toho. Větším nebezpečím jsou však mandarínské sršně pro česká včelstva, ačkoliv nás od Francie částečně dělí Alpy a také velká vzdálenost. Nenechte se ovšem mýlit, sršeň mandarínská bez problémů za den zvládne i sto kilometrů. Pijí totiž speciální nektar, který produkují jejich larvy. Právě ten by se dal snadno připodobnit k modernímu sportovnímu dopingu. Na mravnostní komisaře však mandarínská sršeň určitě nehraje.Mohlo by vás také zajímat


TOPlist