Propolis a parodontóza

Pod pojmem včelí produkty si nemůžeme představit pouze různé druhy medu. Mnoho lidí si myslí, že to je to jediné, co včely produkují a co se dá smysluplně použít. Jsou ale na velkém omylu. Jednou z mnoha dalších látek, které včely vyrábějí, je propolis.

Propolis a parodontóza

Přírodní tmel od včel

Jako léčivá látka byl propolis používán už starými Slovany. Jedná se o látku, kterou včely vytváří při výletech z úlu a která slouží jako pojidlo a tmel. Napřed se jedná o lepkavou a tekutou látku, která ale po nanesení na požadované místo včelou tuhne. K čemu ho tento drobný hmyz používá? Prvním důležitým faktorem je důkladné ucpání medových pláství, jinak by nikdy nemohlo dojít k vytvoření kvalitního medu. A pak se také používá pro ochranu celého včelstva, protože včely jím slepují škvíry v úlech, aby se dovnitř nedostal cizí hmyz.

Nejenom konzervační vlastnosti

Pokud se do včelího úlu přece jen dostane nějaký vetřelec, včely se o něj postarají pomocí svých žihadel. Ty přeživší se pak ale musí vypořádat s problémem, jak s cizincem naložit. Proto ho většinou obalí propolisem a tělo vetřelce pak nezačne hnít. To přivedlo staré Slovany k nápadu používat propolis jako léčivou látku, která zakonzervuje rány.

Zatočte s otravnou paradontózou

Toto onemocnění postihuje dásně a je jedním z nejméně příjemných problémů v dutině ústní. Pokud se neléčí, můžete snadno přijít o zuby. Její častou příčinou je, že se v puse přemnoží mikroorganismy. Základem prevence je samozřejmě důkladná ústní hygiena, ale celkově se paradontóza dá skvěle léčit propolisem. Jsou to právě jeho skvělé konzervační vlastnosti, které zabrání dalšímu množení mikroorganismů. Při léčbě propolisem se u paradontózy dosahuje vskutku skvělých výsledků. Stačí opatrně aplikovat menší množství propolisu na postižená místa a velmi rychle uvidíte zlepšení.Mohlo by vás také zajímat