Domácí med

Propolis a parodontóza

Pod pojmem včelí produkty si nemůžeme představit pouze různé druhy medu. Mnoho lidí si myslí, že to je to jediné, co včely produkují a co se dá smysluplně použít. Jsou ale na velkém omylu. Jednou z mnoha dalších látek, které včely vyrábějí, je propolis.

Propolis a parodontóza

Přírodní tmel od včel

Jako léčivá látka byl propolis používán už starými Slovany. Jedná se o látku, kterou včely sbírají na pupenech stromů a která slouží jako pojidlo a tmel. Používá se pro ochranu celého včelstva, protože včely jím upravují vnitřní prostor úlu a chrání se tím proti plísním, virům a různým bakteriím.

Pokud se do včelího úlu dostane nějaký vetřelec, včely se o něj postarají pomocí svých žihadel. Ty přeživší se pak ale musí vypořádat s problémem, jak s cizincem naložit. Proto ho většinou obalí propolisem a tělo vetřelce pak nezačne hnít. To přivedlo staré Slovany k nápadu používat propolis jako léčivou látku, která zakonzervuje rány.

Zatočte s otravnou paradontózou

Toto onemocnění postihuje dásně a je jedním z nejméně příjemných problémů v dutině ústní. Pokud se paradontoza neléčí, můžete snadno přijít o zuby. Její častou příčinou je, že se v ústech přemnoží mikroorganismy. Základem prevence je samozřejmě důkladná ústní hygiena, ale celkově se paradontóza dá skvěle léčit propolisem. Jsou to právě jeho skvělé antibiotické vlastnosti, které zabrání dalšímu množení mikroorganismů. Při léčbě propolisem se u paradontózy dosahuje vskutku skvělých výsledků. Stačí opatrně aplikovat menší množství propolisu na postižená místa a velmi rychle uvidíte zlepšení.