Domácí med

Medy s příměsemi

Produktů na trhu, které mají něco společného s medem (alespoň tedy podle oficiálního prodejního názvu), je určitě spoustu. Medovník, medové sušenky, ale třeba také medovina. Číslem jedna pro tuzemské domácnosti ale zůstává klasický včelí med, ať už je s nějakou příměsí nebo bez ní. A pozor, není pravdou, že příměsi jako takové jsou vždycky nějaký problém. U lahvičky medu tomu je přesně naopak a nejde vždy jen o mírné ozvláštnění chuti, které přijde vhod snad každému labužníkovi.

Med s příměsí

Med s propolisem

Do medu se dá ledacos přidat, kromě jiného i další včelí produkty. Takový med s propolisem je ještě zdravější než „obyčejný“ med, pomůže s akné, nachlazením i rýmou, je osvědčeným pomocníkem při problémech se žaludkem a žlučníkem. Ničí bakterie, tlumí zánět, díky obsahu kvalitního propolisu je účinek na zdraví ještě výraznější. Propolisová tinktura je přidávána cca v poměru 1 ku 10. V každém případě jde o čistý přírodní produkt – jak med, tak propolis mají na svědomí včely.

Med s pylem je ideální ke každodenní konzumaci

Že jste ještě nikdy neslyšeli o medu s pylem? To je ovšem škoda, kilogram nefermentovaného pylu vychází na zhruba pět set korun, na půlkilovou lahvičku medu běžně ve výrobě připadá asi deset gramů pylu, je zde tedy poměr přibližně 1 ku 50. Med s pylem není zrovna dobrým sladidlem pro náš ranní šálek čaje, ale na chlebu s máslem se bude vyjímat přímo náramně. Pyl napomůže při průjmech, ale také depresích nebo nechutenství, dokáže povzbudit růst vlasů a nehtů. Pokud máte za sebou těžší operaci, med s pylem výrazně napomůže rekonvalescenci. Na druhou stranu pozor, protože pyl může přivolat alergickou reakci, takové problémy jsou často skryté pod pokličkou. Nejprve tedy lehce ochutnejte, zda nebude med s pylem způsobovat zdravotní komplikace.

Mateří kašička je prevencí proti stárnutí

Na trhu najdete i med s mateří kašičkou. Ta snižuje hladinu cholesterolu, je ideálním lékem na záněty horních cest dýchacích. Mateří kašička obsahuje asi dvě třetiny vody, ale také celou řadu prospěšných enzymů a minerálů. Nechybí například biotin nebo kyselina listová. Je sice určena pro výživu včelí matky po dobu celého jejího vývoje, ale dopřát si ji můžete i vy. Mateří kašička je využívána například také v kosmetice. Lahvička medu s jejím obsahem má příjemnou chuť a ze zdravotního hlediska je ještě prospěšnější než klasický med bez příměsi.

Med a bylinky

O léčivé síle mnohých bylinek by se dalo jistě mluvit celé hodiny. Směs bylinek s medem je jistě poněkud netradiční, ale pro zajímavější chuť a výraznější účinky na zdraví by byla škoda něco podobného nevyzkoušet. Příměs bylinek (chcete-li koření) samozřejmě dosahuje řádově jednotek procent, nehrozí tedy žádné předávkování.

Zcela typickým kouskem pro náš trh je třeba skořice v medu, ale používá se třeba i zázvor. Zapomenout bychom jistě neměli ani na rostlinu budoucnosti, za kterou je mnohými odborníky považován rakytník. Koupit si můžete i med s příměsí ženšenu, který je v asijských kulturách považován za elixír mládí a vitality.

Specialitou pro gurmány je třeba i lanýžový med, jeho lahvička ovšem vyjde na cenu, která až desetinásobně převyšuje hodnotu medu od drobného včelaře.

Oříšky a med

Pochoutka z medu a oříšků? Ideální dárek snad pro každého. Nejčastěji se přidávají do lahvičky s medem lískové ořechy, výjimkou nejsou například ani mandle či klasické vlašské ořechy. Pro dárkové balení nemusíte v dnešní obchodní síti nikam daleko. Prodává se i med s ořechovou směsí, který obsahuje například vlašské, lískové, para i kešu oříšky. Jantarově se lesknoucí směs plná zdraví, co si přát ještě více, že? Jistě, škarohlíd připomene, že ořechy jsou obecně plné tuku. Ovšem není tuk jako tuk a nakonec, plody ořešáku královského jsou spíše delikatesou než hlavním chodem našich jídelníčků. V kombinaci se sladkým medem je proto lze vřele doporučit!

Med a sušené ovoce

K medu se hodí i brusinky, hrušky, exotické pomelo nebo rozinky. Skvěle zachutná v souhře s medem i višeň, dobrou variantou jsou i šípky nebo borůvky. Existuje také med slunečnicový, mandarinkový nebo citronový.

Vidíte sami, že s medem lze úspěšně smísit snad úplně vše…


TOPlist