Domácí med

Propolisová mast

Ať už vás trápí jakýkoliv zdravotní problém, je téměř jisté, že na něj efektivně zapůsobí propolisová mast. Perfektní včelí antibiotikum je známé lidstvu už od dob antického Egypta. A přírodní léčba v době, kdy nebyla medicína na dnešní úrovni, zabírala s mimořádnou úspěšností.

Propolisová mast

Propolis se dá pořídit ve specializovaných obchodech, prodá vám jej ale i lokální včelař. Tinkturu nebo mast si můžete vyrobit i doma…

Recept na propolisovou mast

Propolisovou mast si snadno připravíme z tinktury, kterou si koupíme nebo vyrobíme doma z lihu a čistého propolisu. Tinkturu je vhodné zahustit na sirupovitou konzistenci odpařením alkoholu ponecháním v otevřené nádobě několik týdnů na teplém místě.

Propolisový koncentrát se pak postupně promíchává s masťovým základem, zahřátým na zhruba padesátistupňovou teplotu. Na 100g masťového základu použijeme 5-10g propolisového koncentrátu (podle toho jak potřebujeme masť silnou). Vše se opatrně promíchá až do odpaření zbytků etylalkoholu a vody, následně se nechá zchladit.

Jako masťový základ můžeme použít:

  • čisté vepřové sádlo
  • lékařskou vazelínu, lanolin, včelí vosk, přírodní oleje

Využití propolisové masti

Využívat ji můžeme klidně celoročně, ostatně, drobné odřeniny nebo problémy s dásněmi se vyskytují neustále. A nezapomeňte na to, že propolis – ať už je v jakékoliv formě – účinkuje už v opravdu velmi malém množství.

Mast s propolisem je určena na drobné povrchové ranky, protože výrazně usnadňuje proces hojení, je také výbornou prevencí proti hnisání. Totéž platí pro bolestivé nemoci kloubního aparátu, jako je například artróza. I krátká masáž s použitím propolisové masti dokáže ulevit. Jizvy nebo vrásky už nebudou zdaleka tak nápadné, zarudlá pokožka spálená od slunce se patřičně zchladí. V případě poštípání hmyzem jde o vhodnou první pomoc, pokud utrpíme velice mírné (avšak o to bolestivější) popáleniny například v kuchyni, sáhneme po propolisu určitě také.

I při onemocnění jako je lupénka dokáže tato mast hodně pomoci, totéž platí pro bércové vředy nebo hnisavé rány. Ještě před rozsáhlejší aplikací ale vyzkoušejte, zda netrpíte alergií na včelí produkty, řada lidí o tom totiž vůbec neví. Stačí trochu masti nanést na prst a namazat si vnitřní stranu paže. Pokud do hodiny nezrudne nebo nenaskáčou pupínky, je vše v pořádku. Zánětlivá onemocnění se hojí o poznání rychleji s pomocí kvalitního propolisu.


TOPlist