Domácí med

Med k snídani je zdravý

Snídaně a med. Tato dvě slova patří k sobě v mnoha rodinách. Navíc v mnoha různých variacích, med se totiž nemusí ze zákona jíst jen v kombinaci s plátkem chleba. Přidává se do jogurtu, ovesné kaše, namaže se třeba na palačinky. Existuje opravdu pestrá paleta možností a každá chutná přímo skvěle.

zdravá snídaně s medem

Aby však med byl opravdu maximálně zdraví prospěšný, neměl by pocházet z regálu supermarketu, ale od soukromého včelaře. Cenový rozdíl není tak vysoký, lahvička medu vydrží poměrně dlouho a chuť je neporovnatelná. Pastový med „vyrobený v EU“, dalo by se říci „euromed“, což je podobný pojem jako „europivo“. Ještě horší je označení „směs medů ze zemí EU a mimo EU“, jinými slovy: výrobce smíchal vše co sehnal.

Medové snídaně pro děti

Snídaně s medem pro malé děti, poučení o tom, jak je med zdravý. Chléb s máslem, medem a mlékem. Přesně tak to dělají nově na Slovensku a takřka deset let i ve Slovinsku. Medovou snídani ochutnaly i děti z českých mateřských škol a školek, zájem byl poměrně vysoký, v roce 2016 ochutnalo med k snídani více než pět tisíc dětí. Průměrná spotřeba medu na osobu je u nás menší než jeden kilogram ročně, ministerstvo si od programu slibuje i lepší odbyt soukromých včelařů. Státní kasu tento projekt přitom vyjde řádově na „pouhé“ statisíce korun, což je v rámci rozpočtu resortu zemědělství částka velmi malá. Pro včelařskou velmoc, která eviduje více než půl milionu včelstev, je něco podobného snad i povinností.

Med dokonce nastartuje i hubnutí

O léčivých účincích medu bychom mohli vyprávět dlouho, ale věděli jste, že pomůže i při hubnutí? Obsahuje sice velké množství cukru, ale na druhou stranu i obrovskou porci vitamínů, enzymů a dalších prospěšných látek pro tělo. Při konzumaci medu se také hladina krevního cukru nijak dramaticky nezvyšuje.


TOPlist