Domácí med

Dýmák

Včely nemají rády kouř, pokud jej zmerčí, okamžitě se stáhnou. Je to přirozená reakce, protože v přírodě by mohlo hrozit bez adekvátní reakce velké nebezpečí. Tohoto principu však úspěšně využívají včelaři, kteří potřebují s úlem pracovat, leč v plném provozu to je obtížné, asi jako vyhýbat se lidem v přeplněném metru některého ze světových velkoměst.

dýmák

Dýmák je jednou z nejdůležitějších pomůcek včelařů

Dýmák se dá snadno pořídit už za několik stovek, elektrický přístroj má pak hodnotu i dva nebo tři tisíce korun. Méně včelích bodnutí a snadnější práce, to už určitě za nějakou investici stojí.

Jak dýmák funguje?

Dýmák nebo též kuřák má dvě části – válec (zde se spaluje troud) a měch, který zase dodává do válce potřebný vzduch. Stačí zakouřit a včely zamíří do úlu, kde si naberou ze zásob, co v rychlosti unesou a připraví se na evakuaci domova, nic se totiž nesmí podceňovat. Včely se budou držet na rámcích a obvykle nebodnou, minimálně se dá předpokládat, že frekvence útoků bude výrazně nižší. Jejich instinkty totiž jasně velí, že se mají při požáru lesa starat o zásoby v úlu a nechat lidského vetřelce být. Řada včelařů používá i podomácku vyrobený dýmák, pokud si ale tuto pomůcku koupíte, rozhodně neuděláte chybu. Princip je jednoduchý, otevřeme víko, vložíme palivo, rozdoutnáme a jdeme pracovat…

Vhodné materiály do dýmáku

  • troud (jakýkoliv suchý materiál, který lze snadno zapálit jiskrou – nejčastěji jde o suché ztrouchnivělé dřevo, suchou trávu, mech, atd...)
  • lisovaný papír – krabice od vajíček, hoří jen krátce, nebo se používají na podpal
  • pelety (např. levandule) – nejdou moc zapálit
  • suché smrkové jehličí

Zásady používání dýmáku

  • dýmák se musí používat co nejšetrněji
  • nesmí z něj lítat jiskry
  • dým by měl být jen teplý, ne horký
  • měl by být ze silnějšího plechu, s ochranným pláštěm

Včelařská dýmka

Pro kratší práce je vhodná včelařská dýmka. Včelař drží dýmku ve svých ústech a dým vyfukuje podle potřeby. Díky tomu má obě ruce volné a může se bez přerušování věnovat práci.

Další možnosti

Dobrou a šetrnou alternativou je rosička (rozprašovač) s vodou.

zapálený troud


Mohlo by vás také zajímat


TOPlist