Domácí med

Alergie na mateří kašičku

Med léčí, to je prostě bez debat. Bohužel jsou ale někteří z nás o jeho někdy až zázračné schopnosti ochuzeni. Rozhodně to není proto, že by snad byl na pultech obchodů nedostupný. Důvodem je alergie, ať už na med nebo na jiné včelí produkty, jako je třeba propolis nebo mateří kašička a pyl.

Tobolky s mateří kašičkou

Je velice vzácná, ale dokáže znepříjemnit život

Už v antice věděli, že med a další včelí produkty léčí a skvěle chutnají, což je v přírodě někdy až vzácná kombinace. Přesto však existuje alergie, která zapovídá některým lidem potěšení ze sklenice medu. Produkty včel mohou způsobovat alergii v průměru až u jednoho člověka z tisíce. Alergii, ať už na med, propolis nebo mateří kašičku mají obecně ti, kteří trpí alergií i na případné včelí bodnutí.

Nežádoucí reakce na mateří kašičku

Mateří kašička je elixírem zdraví, ovšem v případech, kdy způsobuje alergii, ale potenciálně škodí. Ve výjimečných případech hrozí po jejím náhodném požití i anafylaktický šok, jenž může skončit i smrtí. Běžnou reakcí těla jsou pak i otoky, ekzémy nebo kýchání a kašel. Někdy se objevuje i krátkodobé nechutenství nebo zvracení, hlavně u lehčích forem této alergie.

Co je to mateří kašička

A co to vlastně mateří kašička je? Jednoduše, vše je vyjádřeno v tomto roztomilém názvu. Jde vlastně o výměšky z hltanových žláz včel, jimiž je vyživována mladá královna – ať už v době svého vývinu nebo v období, kdy usilovně pracuje na výrazném zvýšení populace v úlu. V přírodě není časté, aby nějaký živočich nakladl každý den bez ustání a odpočinku tisíce vajíček, a to třeba až po dobu pěti let.

Mateří kašička je ze dvou třetin voda, valnou část zbytku tvoří bílkoviny a sacharidy, v malé míře i tuky. Dále jsou zde kvalitní enzymy, vitamíny a minerály, prostě vše, co organismus včelí královny potřebuje k heroickému výkonu.

Více informací: mateří kašička