Domácí med

Alergie na včelí bodnutí

Pro většinu lidí znamená žihadlo od včel či vos pouze krátkodobou nepříjemnou bolest doprovázenou otokem postiženého místa. Nic horšího se však s jejich tělem neděje a příznak po několika dnech spontánně odezní. Jsou ovšem i tací, kteří na kontakt se včelím jedem reagují nepřiměřeně. V takovém případě hovoříme o alergii na včelí jed. Rozhodně se nevyplatí ji podceňovat, v krajních případech totiž může jít i o život.

Vybavení pro alergika - anafylaktický šok

Anafylaktický šok

Typickým projevem alergické reakce je tzv. anafylaktický šok, který obvykle zasahuje celý organismus (nikoliv jen okolí místa vpichu). Příčinou je nadměrná reaktivita na nežádoucí látky, které včela svým bodnutím vpravila do krevního oběhu. Takřka vždy se dostaví svědění kůže a rudá vyrážka doprovázené nápadným edémem (otokem) tkáně. Přidávají se potíže s dýcháním (které mohou často vést k úplnému znemožnění běžného nádechu), zrychlení srdečního tepu, návaly horka, nevolnost či dokonce mdloby.

Výčet symptomů alergické reakce by mohl být ještě mnohem delší, jejich konkrétní podoba je velmi individuální a liší se případ od případu. Pokud však dotyčná osoba zaznamená, byť jen některý z výše uvedených, opatrnost je rozhodně na místě, zvláště v případě, kdy dosud neměla se žihadlem zkušenost a nemůže tedy předvídat typickou odpověď svého organismu.

Alergická reakce na včelí bodnutí

EpiPen

Návod k aplikaci
EpiPen - návod k apliakci

Člověk, který o své alergii ví, by se v první řadě měl samozřejmě vyhýbat místům, kde snadno přijde do kontaktu se včelami. Pokud už není jiná možnost, pak je samozřejmě na místě chovat se tak, abychom hmyz, pokud možno nevyprovokovali k útoku. Přesto se ne vždy podaří nepříjemné nehodě zabránit a následky mohou být poměrně dramatické. Pro takové případy je vždy dobré s sebou nosit jakousi krabičku poslední záchrany, obsahující nezbytné vybavení pro poskytnutí první pomoci (ideální je mít ji při sobě od jara do podzimu). Blízké osoby by měly být informovány o tom, jak s obsahem krabičky zacházet, aby jejich neznalost zbytečně nezpůsobila oddálení účinných uklidňujících prostředků. Ideální je mít nacvičenou i práci s injekční stříkačkou.

Co nesmí chybět v KPZ alergika

Po propuknutí anafylaktického šoku by mělo jako první dojít k aplikaci adrenalinové injekce (injekční pero EpiPen). Včasný zásah může zachránit život, s jejím použitím tedy není radno otálet. Adrenalin posílí srdeční sval a zabrání poklesu krevního tlaku. Nezbytnou součástí balíčku první pomoci jsou dále antihistaminika (Zirtec, Zodac, Claritine) blokující efekt histaminu (jedná se o látku obsaženou v bílých krvinkách), který je zodpovědný za průběh reakce. Tabletky je vhodné rozkousat, aby se urychlil nástup jejich účinku. Průběh alergické reakce dále tlumí kortikosteroidy (Prednison, Medrol). Pro zprůchodnění dýchacích cest se potom vyplatí použít inhalátor, případně inhalační léky.

Netřeba však dodávat, že všechna výše uvedená doporučení jsou skutečně jen první pomoc. V případě jakýchkoliv závažných symptomů je vždy nutné přivolat lékaře.