Domácí med

Mravenec Medonoš (Myrmecocystus mimicus)

Mysleli jste si, že tvorbu medu obstarávají pouze včely? Ve většině případů tomu tak opravdu je, ale existují i jiná zvířata, která dovedou tvořit tuto sladkou pochoutku. Jedním z nejznámějších příkladů je mravenec medonoš (Myrmecocystus mimicus), který žije nejčastěji v horkých pouštích.

Mravenec medonoš (Myrmecocystus mimicus)

Unikátní je ve světě přírody tím, že někteří vybraní jedinci tohoto druhu ukládají do svého těla sladký nektar, který pak v období, kdy není jiné potravy, mohou konzumovat ostatní členové mravenčí komunity a přežít.

Zadeček plný nektaru

V každé kolonii medonošů je několik speciálně vyčleněných jedinců, kteří slouží jen k tomuto účelu. Ti se pak v podzemním sídle medonošů zavěsí zadečkem dolů a ostatní do nich mohou ukládat nektar, nebo ho naopak zase vybírat zpět, když potřebují potravu. Když někde na medonoše narazíte, toho, který nosí potravu pro ostatní poznáte snadno – jeho zadeček může mít klidně rozměry menší bobulky hroznového vína.

Akáciová medovice

Mravenci medonoši získávají medovici z mízy a nektaru ze stromů akácie. Ten sbírají od mšic, které nedokážou zpracovat všechen cukr. Medovici tak předávají mravencům. Sbírají ale i přímo ze stromů. Medovici pak ukládají do těl svých zásobáren, které mají minimální energetickou potřebu. Když potom mravenci potřebují nektar dostat zase ven, jednoduše si odeberou.

Nejsladší pochoutka pouště

Jaký přínos z toho ale mohou mít lidi? Tak především fakt, že mravenci medonoši se dají konzumovat a pro svou sladkou chuť jsou velice oblíbení. Stačí jen najít hnízdo, ve kterém se mohou nacházet i stovky mravenců naplněných nektarem. Medonoši naplnění nektarem jsou zavěšeni pod zemí, aby je neohrožovali predátoři, ale také horko či jiné klimatické podmínky.

zdroj obrázku: wikimedia.org



Mohlo by vás také zajímat


TOPlist