Domácí med

Jarní prolet

Jarní prolet včel, to je okamžik, který znamená každoročně velkou slávu nejenom pro včelaře. Bez nadsázky by se dalo říct, že jde o jeden z hlavních signálů, že zima skončila a jaro už je konečně tady. Příroda se probouzí ve své živočišné i rostlinné formě.

První velký jarní prolet

Probuzení po dlouhé zimě

Jako jarní prolet včel označujeme chvíli, kdy zazimované včelstvo poprvé v daném roce hromadně vyletí na vzduch. 

Přesné období, kdy k prvnímu jarnímu proletu dojde, nelze nikdy předem jednoznačně určit. Vybírají si ho včely samy a neexistují pro to žádná zaběhnutá pravidla. Každé včelí společenství si totiž tuto chvíli řídí samo, a tak není nic divného, když jednomu včelaři vyletí včely začátkem března, zatímco druhému až o několik dní později.

Spouštěcím faktorem pro vyvolání proletu je správná teplota. Uvádí se, že včely nejčastěji vylétají, když se teplota dlouhodobě ustálí kolem deseti stupňů Celsia. Další podmínkou je, aby bylo, pokud možno bezvětří. A samozřejmě by už mělo alespoň něco začít kvést, protože mimo jiné láka včely i vůně květin. V období proletu ale zatím stále ještě nejde o to, aby včely plnily svůj úkol. Včely se vyletí takzvaně vyprášit, tedy vypustit přes zimu nahromaděné výkaly.

Významný den pro všechny včelaře

Jarní prolet je okamžik, na který každý včelař čeká jako na ten největší svátek. Ovšem znamená to pro ně i spoustu práce. Při vylétnutí včel totiž musí sledovat jejich chování, podle kterého pozná jestli je ve včelstvu vše v pořádku. A pokud ne, musí učinit potřebná opatření, aby svou kolonii zachránil. Okamžik, kdy včely vylétnou, je také správnou chvílí pro jarní prohlídku a nezbytnou údržbu úlu.


TOPlist