Domácí med

Poslech včelstev v zimě

Správný včelař nezahálí v žádném ročním období. Je pravda, že během zimy jsou včely poněkud v útlumu a snaží se ze všech sil přežít mráz a nepřízeň osudu, snad právě proto by je měl jejich majitel pečlivě kontrolovat.

Poslech včelího úlu fonendoskopem

V měsících kdy jsou včely v zimním chumáči se neruší. Provádí se pouze vizuální kontrola podložek, česen a letáků. V lednu kontrolujeme včelstvo velmi pečlivě, právě v tomto měsíci totiž vrcholí meteorologická zima.

Pokud jsou teploty velmi nízké, ale stálé, včely se přizpůsobí – problémy jim naopak dělají časté výkyvy teplot. Včelaři mohou poslouchat včely hadičkou nebo fonendoskopem a určit tak během chvilky, zda je vše v nejlepším pořádku…

Stav včelstva zjistíme poslechem

Včelaři okamžitě poznají, zda včelstvo prospívá nebo se objevily nějaké problémy. Stačí zasunout jeden konec hadičky do česna a druhý přiložit k uchu. Zvukově stálý šum? Tak je vše v naprostém pořádku a není třeba se znepokojovat. Můžeme ovšem zaznamenat i jiné projevy:

projevy příčiny
tichý, monotónní šum, za mrazů zesiluje
  • zdravé včelstvo
tiché, nezřetelné 
  • může být v pořádku, jen sedí daleko od česna
  • hladoví (pokud se neozve zřetelně i na poklep)
silnější bzučení
  • nedostatek vody
  • nedostatek vzduchu
  • přítomnost škůdce (rejsek, myš)
silné, kvílivé až naříkavé bzušení 
  • úhyn matky (osiřelost)
šustí
  • počínající hlad
ticho, nereaguje ani na poklep
  • včelstvo uhynulo

Gumová hadička nebo fonendoskop

Poslech prostou gumovou hadičkou (stetoskopem) nebo také speciální aparaturou, která je vlastní lékařské ordinaci, tedy fonendoskopem. To jsou dvě možnosti, ze kterých si může každý včelař vybrat. Ovšem pozor, mezi stetoskopem a fonendoskopem je rozdíl, tato dvě zařízení si mnohdy laikové pletou. Zatímco stetoskop je trubice, která umožní lékaři poslech zvuku (tedy například umožní vyšetření plic nebo srdce), fonendoskop je zdokonaleným stetoskopem s pružnou membránou, díky které uslyší lékař práci orgánů v těle mnohem dokonaleji. Pro účely včelařů ale bohatě postačí první varianta.

Poslech včelstva pomocí mobilního telefonu

Ne vždy má včelař po ruce gumovou hadičku, ale mobilní telefon nosíme v kapse všichni neustále. Pokud vlastníte chytrý telefon, stačí nainstalovat vhodnou aplikaci a připojit sluchátka. Zesílený zvuk z interního mikrofonu v telefonu je překvapivě kvalitní.

Pro mobilní telefony se systémem Android doporučujeme například jednoduchou aplikaci Zesilovač zvuku.

Poslech včel pomocí mobilního telefonu
Lékařský fonendoskop
Gumová hadička pro poslech včelTOPlist