Domácí med

Manuka med z Nového Zélandu nebo z Austrálie?

Manukový med je skutečný fenomén. Nejen, že skvěle chutná, ale dokáže léčit i popáleniny nebo plísňová onemocnění, zlepšuje trávení, likviduje záněty a doslova regeneruje celé tělo. Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, znají jeho účinky už po staletí, v poslední době se však zvěst o takřka zázračném medu rozšířila do celého světa.

Manuka med, Nový Zéland, Austrálie

Výhody manukového medu

Poštípání hmyzem, odřenina, vyrážka, aft, popálenina – neexistuje snad nic, s čím by si manukový med neporadil. Ekzémy, průjmy a migrény, lupénka a spoustu dalších zdravotních problémů, to vše zlepší právě tento extrakt přírody. Více informací o účincích tohoto medu, naleznete v samostatném článku: účinky manukového medu.

Není třeba dodávat, že manukový med je poměrně vzácná záležitost. Čtvrtkilová lahvička vyjde i na několik stokorun, hodně také záleží na zemi původu a kvalitě medu, cena může být klidně ještě o něco vyšší. Nejdražší manukový med může stát i hodně přes tisícovku. A odkud je tedy vůbec nejkvalitnější? Vyhraje v tomto měření sil spíše Nový Zéland nebo Austrálie?

Odkud manukový med pochází?

Podle tvrzení Australanů odnesl tasmánský vítr semena manukového stromu na Nový Zéland, a proto je domovinou tohoto medu ve skutečnosti Austrálie. To ale nyní ponechme stranou a pojďme porovnávat skutečná fakta. V Austrálii je asi dvanáct tisíc registrovaných včelařů, ročně se vyrobí asi třicet tisíc tun různých druhů medu. Novozélandský manukový med je pak v průměru asi o desetinu dražší než jeho australský protějšek.

Rozhodně není nejmenší důvod si myslet, že australský manukový med je horší než ten z Nového Zélandu. Pravda, novozélandský med má skvělou pověst po celém světě, ale reklama určitě není vše. Naopak, v Austrálii je strom manuka zastoupen ve výrazně větším množství, včely tedy mají z čeho těžit. Na výsledky vědeckých testů si musíme ještě dva roky počkat, je ale pravdou, že na veřejnost prosakují informace o tom, že jsou obě země v kvalitě medu vlastně rovnocenné a nemají si co vzájemně vyčítat…

Více informací: med manuka


TOPlist