Domácí med

Flow Hive - med vyteče otočením kliky

Vývoj se nevyhne ani světu včelařů – důkazem toho jsou různé pokusy o zlepšení, které jsou ale ne vždy tak úplně šťastné. Jedním z takových vylepšení je úl Flow Hive, který si dal za cíl maximální jednoduchost při sbírání medu. V tomto úlu totiž nebudete včely nijak rušit a získáte med i bez jeho otevření.

Flow Hive

Tvůrci Cedar a Stuart Andersonovi zveřejnili svůj nápad v roce 2015 na crowdfundingové platformě Indiegogo.com a hned za první týden vybrali čtyři miliony dolarů. Nakonec se částka vyšplhala na neuvěřitelných třináct milionů dolarů.

Snaha sestrojit úl s automatickou extrakcí medu je ale poměrně stará a dokazuje to patent španělského včelaře Juana Garriga z roku 1940. Princip je podobný, jen dříve byl použitý pro sestrojení mechanismu kov.

Med vyteče sám, stačí přistavit nádobu

Nový tvar rámečků, které jsou navíc průhledné a dají tak najevo, že je třeba otevřít kohoutky a začít pomalu sbírat. Med jednoduše teče po voštinových buňkách dolů do připravených sklenic. Během sezony může být úl plný medu už za týden. Tento vynález by měl ušetřit spoustu času, tomu samozřejmě odpovídá i pořizovací cena 699 dolarů za kompletní úl. Je také možné zakoupit pouze medník (horní část úlu s rámečky pouze pro med) a nasadit na svůj stávající úl stejných rozměrů.

Výhody Flowhive

Hlavní výhodou je ušetření práce a času při vytáčení medu. Není potřeba vybavení jako medomet, odvíčkovací stůl a další pomůcky pro extrakci medu z plástů.

Nevýhody

V první řadě je to nulová koexistence včelaře a včelstev. Všichni včelaři milují bzučící úl, vůbec jim nevadí občasné žihadlo a „komunikace“ s jejich včelkami je každodenní balzám na duši. Pro začínající včelaře je Flow Hive ušetřením práce, která by ale měla být spíše koníčkem. Ostatně, včelí jed je vlastně léčivý, takže občasného žihadla se není důvod nějak obávat. Rámečky ve Flow Hive se vyrábějí z plastu, což není úplně nejlepší materiál pro včely.

Hlavní nevýhody jsou:

  • zalepování mechanických částí voskem nebo propolisem
  • včely nemusí být ochotné přijmout plastový plást (nerady přijímají plastové mezistěny, ty se musí před použitím natírat voskem)
  • nebezpečí zanesení plástu melecitózním medem (do několika dnů v plástech ztvrdne a včelaři musejí nejdříve plásty namočit, pak rozpuštěný cementový med vytočit a vylít)
  • riziko vniknutí matky do medníku a zakladení plástů, které způsobí nefunkčnost mechanizmu rámečků (zdroj)
  • mnohonásobně vyšší cena než u klasického nástavkového úlu srovnatelné velikosti

Odkazy

 

Vytékající med z úlu Flow Hive
Flow Hive - popis


Mohlo by vás také zajímat


TOPlist