Domácí med

Nemoci včel

Existuje spousta včelích nemocí a jejich následky se pohybují od malých, krátkodobých nepříjemností až po kolaps a smrt všech včelstev na stanovišti. Spoustu důležitých nemocí doposud léčit neumíme, a pokud ano, tak jen nedostatečně. Problémy jsou nejen v nalezení příslušného a správného léku, ale i ve způsobu jeho aplikace. Je mnoho nemocí a nejrůznějších viróz včel, ale mezi nejdůležitější patří Mor včelího plodu a Varroáza.

Zavíječ voskový

Mor včelího plodu

Mor včelího plodu nebo také Včelí mor je, jak už název napovídá, onemocnění vyloženě jen včelího plodu, dospělé včely jej pouze přenášejí. V prvních fázích nemoci včely ještě dokážou napadené larvy vynášet z úlu a některá včelstva se s určitou úrovní infekce umí vypořádat díky jejich čistícímu pudu (hygienické chování). Často ale včely otevírají víčka infikovaných buněk, pod kterými jsou rozkládající se larvy. V každé z nich je nespočet odolných spor a včely je šíří po úlu a infikují jimi ostatní larvy. Včelstvo postupně slábne, líhne se čím dál méně dělnic, až uhyne úplně. Více informací: mor včelího plodu

Varroáza

Varroáza je spíše invaze parazitů rodu varroa destructor, než klasická nemoc. Varroa destructor (Kleštík včelí) je roztoč původem z Asie, který se přichytí na tělo včely a odčerpává z něj živiny. Tímto parazit hostitele sice oslabuje, ale nezabíjí – není to v jeho zájmu. Problém nastává, až když počet parazitů na hostiteli překročí kritickou mez. Roztoči se totiž přichytávají na vyvíjející se plod, nikoliv na dospělé jedince. Již několik roztočů na plodu drasticky zasáhne do jeho vývoje. Následkem varroázy je pak vývoj deformovaných jedinců, kteří nejsou schopni účinně pracovat v úle. Včely u nás nemají proti této nemoci přirozenou obranyschopnost, ale naštěstí je známo hned několik léků, které tyto roztoče zabijí. Mezi tyto léčiva patří Gabon a Varidol a stále více se rozšiřuje odpařování kyseliny mravenčí a léčiva, která obsahují thymol (aromatická látka obsažená v tymiánu). Varroáza je u nás legislativou zařazena mezi nebezpečné nákazy, její tlumení je tedy povinné a řídí se vyhláškou Státní veterinární správy.

Kožojedovití

Brouci z čeledi Kožojedovití (Dermestidae) patří mezi další škůdce, které můžeme najít ve včelstvu. Tito brouci žijí v úlech a množí se na starém díle a rozežírají uhynulé včely. Je velmi nebezpečným přenašečem moru včelího plodu.

Zavíječ voskový

Nejčastější příčinou přítomnosti zavíječe ve včelstvu je neschopnost úplného ovládnutí prostoru, což může být z důvodu různých chorob, nekvalitní matky, nebo příliš brzkého rozšíření. Při kontrole v úlu je nutné sledovat hlavně neobsednuté plásty.

Příznaky přítomnosti zavíječe v úlu:

  • tyčinkovité exkrementy na podložce
  • pavučinky na plástech

Lehce poškozené plásty je možné po očištění vrátit zpět do úly, včelky si je opraví.

Vajíčko je odolné proti síření. Síření působí pouze na vylíhnuté jedince, proto se síří v odstupech 7 - 14 dní.

Kleštík včelí (Varroa destructor) na těle včely
Kleštík včelí (Varroa destructor)

TOPlist