Domácí med

Medový zábal na nachlazení

Léčivé vlastnosti medu jsou známé už tisíce let ve starodávných civilizacích v Egyptě a Číně. Z poznatků o tomto úžasném přírodním produktu čerpá medicína dodnes, a i vy si můžete sami doma pomoct od různých potíží. Med je například skvělý při nachlazení, a to nejenom v citronovém čaji, jak ho většinou známe.

zábal s medem

Zábal z medu

Medové zábaly jsou technikou, která je známá už věky. Ačkoliv nejlépe působí na děti, jeho účinky si můžete vychutnat i v dospělosti. Zábal se používá při nachlazení. Efektivní je, protože má protizánětlivé vlastnosti a dokáže i zahřát. Tím podpoří schopnost těla zbavit se hlenu a zkušenosti mnoha lidí uvádí, že už při prvním přiložení dokáže medový zábal ulevit. Přesto se však doporučuje jeho aplikaci několikrát opakovat, aby přinesl co největší účinek.

Kdy není dobré ho používat?

Medový zábal není vhodný ve všech případech. Nedoporučuje se aplikovat ho dětem mladším šesti měsíců. U dospělých pak omezení prakticky neexistuje. U obou skupin ale platí, že medový zábal není vhodné podávat v případě, že se na kůži nachází nějaké poranění. Stejně tak není vhodné přikládat zábal z medu na kůži postiženou nějakým kožním onemocněním.

Jak zábal připravit?

Příprava medového zábalu je jednoduchá a zabere vám pouze pár minut. Stačit vám bude trocha medu, mouka a rostlinný olej. Prvním krokem je smíchání medu s moukou. Tím vytvoříte hmotu, která nebude lepivá. Přidejte trochu rostlinného oleje, aby šla směs snadno roztírat, a pořádně promíchejte. Hotovou směs poté naneste na čistý kus látky či na vatu a přiložte na příslušné místo. Zábal můžete aplikovat jak na prsa, tak na hrudník.

Pozor, u dětí není vhodné nechávat jim zábal déle než tři hodiny. Proto se doporučuje jeho aplikace před spaním. U dospělých je to pak jednodušší, ti mohou mít medový zábal po celou noc.